Documentație Brivio
Module

Fiscalitate și declarații

Fiecare declarație ANAF din Contabilitate → Fiscal: ce raportează, cine o depune și unde o găsești.

Ce acoperă

Contabilitate → Fiscal (/contabilitate/tax) adună toate declarațiile pe care le depune firma, grupate după ce raportează și cât de des. Pagina principală arată următorul termen, ce e scadent luna aceasta, ce e restant și câte mesaje SPV sunt necitite. Termenele se calculează din regimul fiscal al firmei, înregistrarea în scopuri de TVA și existența salariaților — nu dintr-un calendar generic.

Declarațiile care nu se aplică regimului firmei (de exemplu D300 pentru o firmă neplătitoare de TVA, D112 fără salariați) nu apar în listă și nici în meniu.

De reținut

  • Cifrele vin din contabilitate. Fiecare declarație se calculează din notele contabile validate ale perioadei. O corecție se face în contabilitate (stornare), apoi declarația se generează din nou.
  • Fișierul se validează înainte de descărcare. XML-ul este verificat cu regulile ANAF; o perioadă cu date lipsă (de exemplu cod CAEN sau județ) este refuzată cu motivul afișat.
  • Fiecare fișier generat se păstrează. Declarații depuse (/contabilitate/tax/istoric-depuneri) listează fiecare emitere, cu recipisa ANAF când există. D710 pornește de la exact fișierul transmis.
  • Accesul. D112 se deschide doar cu dreptul de administrare HR sau de setări (conține salarii), iar D710 cu dreptul de citire a datelor.

TVA — periodic

  • D300 — Decont de TVA (/contabilitate/tax/vat-d300): TVA colectată minus TVA deductibilă, pe perioadă. Secțiunea „Alte informații” are pagina ei (/contabilitate/tax/vat-d300/alte-informatii).
  • TVA la încasare (/contabilitate/tax/tva-incasare): registrul și aplicabilitatea; notificarea F097 se tipărește din /contabilitate/tax/tva-incasare/f097.
  • Istoric regim TVA (/contabilitate/tax/istoric-regim-tva) și ajustarea la trecerea între regimuri (/contabilitate/tax/ajustare-trecere-regim-tva).
  • Jurnale de TVA pentru vânzări și cumpărări (/contabilitate/tax/vat-journal, /contabilitate/tax/vat-journals).
  • D394 — Tranzacții interne (/contabilitate/tax/d394), cu revizuirea partenerilor (/contabilitate/tax/d394/revizuire) și „Alte informații”.
  • Reconciliere e-TVA (/contabilitate/tax/etva-reconciliation): D300 față de decontul precompletat al ANAF.
  • Ajustare TVA bunuri de capital (/contabilitate/tax/capital-goods-vat) și regim de marjă (/contabilitate/tax/margin-scheme).

Anuale și impozit pe venit

  • D100 — Obligații de plată, D101 — Impozit pe profit, Impozit micro și Plafon micro (vezi pagina Contabilitate).
  • Declarația unică pentru PFA, II și IF; impozit pe dividende.
  • S1051 — Situații financiare și SAF-T (D406), lunar sau trimestrial, în trei pași.

Informative, UE și transfrontalier

  • D112 (salarii și contribuții), D205 (venituri reținute la sursă).
  • D390 (recapitulativă), Intrastat, D301 (decont special de TVA), D392 (cifra de afaceri).
  • OSS / MOSS (/contabilitate/tax/vat-moss, declarația trimestrială la /contabilitate/tax/oss) și IOSS.
  • D710 (/contabilitate/tax/d710): rectifică o D300, D301, D390, D392, D394, D100, D101 sau D205 depusă.

Infrastructura de depunere

  • Inbox SPV (/contabilitate/tax/spv-inbox): mesajele, deciziile și solicitările ANAF.
  • Reconciliere e-Factura și reconciliere multiplă (contabilitate, D300, D394, e-Factura și SAF-T comparate pe aceeași perioadă).
  • Plăți la trezorerie (/contabilitate/tax/plati-efectuate), ordine de plată din declarațiile calculate (/contabilitate/tax/ordine-de-plata).
  • Case de marcat (AMEF) și reconcilierea rapoartelor Z.

Pe această pagină